Diş implantı nasıl yapılırİlk aşama olan muayenede hastanın sağlık durumunun implant uygulamasına elverişli olup olmadığı tetkik edilir. Çekilecek panaromik bir röntgen ve ağızdaki dişlerin durumuna göre kullanılacak diş implantının biçimi seçilir.

Operasyon aşaması çene cerrahı tarafından yapılır. Diş İmplantın yerleştirilmesi lokal anestezi altında yapılır. Diş implantının yerleştireceği yerdeki kemiğe yuva açılır. Kullanılacak implant sayısı kadar işlem tekrarlanır.

Diş implantları yerleştirildikten sonra kemikle kaynaması için belirli bir süre geçmesi gerekmektedir. Bu süre zarfında hastalar implant bölgesine fazla yüklenmeden normal şekilde beslenmelerini yapabilir.

İyileşme safhası tamamlanıp diş implant etrafı tamamen yeni kemikle dolduktan sonra, implantın üzerine üst yapısı yapılabilir. Yapılacak olan proteze uygun ölçü alınır. Protez tek bir kron, köprü veya tam protez şeklinde olabilir.

İmplant operasyonu yapılacak implantın sayısına, implantın şeklinde göre operasyon süresi değişikli gösterir. İmplant sayısına göre ortalama bir buçuk saati geçebilecek operasyonlar iki seansa bölünebilir. Örneğin ilk seansta üst çene yapılıp bir hafta sonra üst çenenin dikişleri alındıktan sonra alt çene yapılabilir. Bu durumda hasta minimum travma ve minimum cerrahi sonrası etki yaşamış olur. Hastanın kaldırabileceğinden fazla operasyon dezavantajları yüklenmemek için operasyon sürelerini çok uzun tutmamak gerekir.

İmplantın aşamaları ilk olarak hastanın sistemik olarak değerlendirilmesi ile başlar. İmplanta mani herhangi bir hastalığın olup olmadığı araştırıldıktan sonra kemik incelemesine geçilir. İmplantın uygulanacağı kemiğin yapısı rafyografiler ve tomografi yardımıyla değerlendirilir. Daha sonra hangi bölgeye kaç tane implant yapılacağı ve ne tarz bir implant kullanılacağı kararlaştırıldıktan sonra hastaya operasyon için randevu verilir.

Hasta gerekirse operasyondan önce gerekirse antibiyotikte kullanarak kliniğe gelir. İmplant sayısına göre bir veya iki seansta implant operasyonu gerçekleştirilir. Operasyondan bir hafta sonra dikişlerin alınması için kliniği tekrar ziyaret eder ve dikişleri alınır. Daha sonra implantın kemiğe kaynaması için geçmesi gereken süre başlar. Bu da kemiğin kalitesi, hastanın sistemik durumu, iyileşme mekanizması, implant sayısı, implant çeşidine göre ortalama 1,5 ay ile 3 aylık  bekleme süresi vardır.

Eğer kemik ekilerek implant yapılmışsa bu bekleme süresi daha uzun olup 6 – 8  ayı bulabilmektedir. İyileşme süresi bittikten sonra hasta bu sefer protezleri için kliniği ziyaret eder. Protez aşaması yine implant sayısı ve protez tipine göre 1-2

Tedavi için işyerinden kaç gün izin almalıyım?

İmplant operasyonu yapıldığı gün tabii ki hastanın operasyondan sonra dinlenmesi ve buz uygulamasını mümkün olduğunca fazla uygulayabilmesi için o gün işe ara vermesi önerilmektedir. İmplant uygulaması sonrası dikkat gerektiren işlerden, araç kullanımından, konsantrasyon gerektiren bir iş yapmaması tavsiye edilir. İlk gün izin alınması gerekir. İmplant sayısına ve operasyonun durumuna göre hastaya iki yada üç gün de ev dinlenmesi önerilebilir. Ortalama işyerinden bir ile üç gün arasında izin alınması implant tedavisi için gerekebilir.