Dental implant vidaları belirli bir kalınlığı ve genişliği olan ürünlerdir. Bu sebeple diş  implantı konulması düşünülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Ayrıca implant uygulanacak bölgedeki  kemiğin kalitesi de implant başarısını etkileyen faktörlerden birisidir.

Eğer yapılan tetkikler sonucu implant uygulanacak bölgedeki  kemik yapısı implant yapımına müsait değilse yapılacak bir takım kemik ve yumuşak doku greftleme teknikleri ile bölge implant yapımına uygun hale getirilebilir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş sınırı yoktur. Fakat gelişme çağını tamamlamamış genç hastalarda ergenlik çağının tamamlanmasını beklenmek gerekir.

Kalp yetmezliği olan hastalar, enfarktüs geçirmiş hastalar, bypass ameliyatı geçirmiş hastalar operasyondan sonra çeşitli ilaçlar kullanmak zorundadırlar. Bunlardan bazıları da kan sulandırıcı ilaçlardır. Bu kan sulandırıcı ilaçları yüksek tansiyonu olan hastalara da önerilmektedir. Normal tansiyon ilaçlarını ve kalp ilaçlarını kesmeyecek şekilde sadece kan sulandırıcılarını operasyondan yaklaşık 10 gün kadar önce bu hastaların kesmeleri gerekmektedir ki implant operasyonu sırasındaki kan akışı kontrol altında tutulabilsin.

Ama onu dışındaki tansiyon ilacını ve diğer kalp için kullandıkları ilaçları kullanmaları gerekir. Bu tarz hastaların operasyondan önce ve operasyondan sonra uygun antibiyotikler ile de vücut savunma dirençlerinin yükseltilmesi ve operasyondan sonra da bir enfeksiyona maruz kalmamaları için bir önlem alınması şarttır.

Hamilelik Döneminde İmplant

Gebelik döneminde bir çok operasyon ve tedaviden, ilaç kullanımından çekinildiği ve çok dikkatli kullanılmak zorunda olduğu için özellikle gebeliğin ilk üç ve son üç ayında herhangi bir cerrahi operasyondan kaçınılır.

Ama üçüncü ve altıncı ay arasına  denk gelen dönemde uygun antibiyotik de kişinin doğum doktoru ile görüşerek uygulama şeklinde implantı gebelik döneminde yapılabilir.

Emzirme döneminde de yine operasyondan önce ve sonra bir antibiyotik kullanılması gerektiği için tekrardan doktorla konsültasyona geçilerek uygun antibiyotik yardımıyla implant emzirme döneminde de uygulanabilir.