Hamilelik her annenin yaşadığı çok özel bir duygudur. Ve bu özel duyguyu yaşarken nasıl bir jinekoloğa gidip muayene oluyorsak bir diş hekimine gidip ağız ve diş sağlığı için kontroller yapılmalıdır.

Hamile kalmaya karar verildiğinde, bir diş hekimine gidip dişlerindeki durumu ortaya koymak, diş hekiminin gereken kontrolleri yapmasını sağlamak gerekir ki anne hamilelik dönemi boyunca dişlerinde herhangi bir sıkıntıya maruz kalmasın.

Bu süreçte, diş hekimi ağızdaki eksik dişleri belirleyip, tamamlayacaktır, başka problemler var ise bunların tespitini yapıp tedavi yöntemine gidecektir.

Hamilelik planlandıktan sonra ve gerçekleştiği aşamada dişlerde sıkıntı yaşanırsa hamile bayan ne yapabilir. Bu aslında diş hekimine gelen en sık sorular arasındadır. Hamilelik süresince diş tedavisi yapılabilir mi ? Eğer çok gerekiyorsa, ilk 3 aylık dönemde değil ama ikinci 3 aylık dönemde tedavi yapılabilir. İlk 3 aylık dönemde bebeklerin organları geliştiği için, hem film alınması hem de ilaç kullanılması söz konusu olabileceğinde bu hamile bayan için uygun olmaz.

Eğer çok gerekiyorsa, ikinci 3 aylık dönemde anneye kurşun önlük giydirilerek, filmin hızı artırılarak ve filmin süresi düşürülerek anneden fil alınabilir, kanal tedavisi bile yapılabilir.

Diş çekimi, dolgularda yapılabilir. Ancak, burada anneye getireceği zarar ve yarar ilişkisine bakılıp jinekologla koordinasyon halinde tedavi yapılabilir.

Bu işlemler sırasında anestezi yapılabilir, ama anneye uygun anestezi tercih edilir. En çok sorulan sorulardan biri de hamilelikte bebek annenin kalsiyumundan alır mı sorusudur. Çünkü kimi anneler her hamileliğinde bir dişlerini kaybettiklerini belirtirler.

Bebekler annenin dişlerinden kalsiyum almazlar, çünkü dişlerin kalsiyumu dişlerden ayrılmayacak şekilde dişlerle birleşmiştir. Ama eğer anne günlük alması gereken kalsiyumu (günlük 1000-1500 ml ) almazsa, bebeğin ihtiyaç duyduğu kalsiyum ihtiyacı annenin kemiklerinden karşılanacaktır.

Hamilelik Gebelikte Ağız Diş BakımıOnun dışında bu dönemde annedeki abur cubur yiyecekleri tüketim artışı, ilk 3 aylık dönemde annenin kusmalarının meydana gelmesi, östrojen seviyesindeki değişiklikler sebebi ile diş etlerindeki kanamaların artması gibi sebepler annenin dişlerindeki çürümelerin artmasına ve diş kayıplarına sebep olabilmektedir.

O yüzden bu dönemde mide bulantısı olduğunda bile diş fırçasına macunu çok az sürerek mutlaka dişlerimizi fırçalamamız gerekmektedir.

Her kusmada mutlaka suyla ağzın çalkalanması gerekmektedir. Ve ağızda problemler hissediliyorsa bir diş hekimine giderek bu dönemi en sağlıklı şekilde geçirebilmek gerekmektedir.

Hamilelikte anneler diş etlerinde kanamalar, şişlikler ve hatta hamilelik tümörü denen diş etlerinde büyük kabarıklıklar görebilirler. Bunlar zaten taşların temizlenmesi ile azalacaktır. Yoksa zaten hamilelik sonrasında hormonel değişikliklerin düzene girmesi ile kendiliğinden geçecektir.