Zirkonyum oksit günümüz diş hekimliğinde popüler olarak kullanılan malzemelerden biridir. Özellikle bilgisayarla firezeleme makinalarının geliştirilmesi ile birlikte metalden 3 kat daha sert olan malzemenin de diş hekimliği için kullanılabilirliği gündeme gelmiştir.

Özellikle son 10 yıl içersinde bu alanda çok büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Normal kron köprü yapılırken kullanılan malzemelere alternatiftir zirkonyum. Normalde diş hekimliğinde metal üzerine porselen çalışmalar yapılmaktadır. Zirkonyum metalin yerine geçen bir malzemedir. Metallere göre çok daha doku dostu olduğu için, özellikle diş etleri uyumu açısından tercih edilen bir malzemedir.

Diş eksikliği olan ve protez yaptırmak isteyen kişilerde kullanılır. Kron köprü çalışmalarında, implant üstü protezlerde uygulanabilir. Zirkonyum oksitin üzeri porselenle, seramikle kaplanmaktadır.  Dolayısı ile estetik görüntü açısından daha fazla estetiği bulunmaktadır, Asıl avantajı dokularla olan uyumunun çok yüksek olmasıdır.

Zirkonyum Önce & Sonra

Zirkonyum Diş Fiyatları

Zirkonyum Diş Avantajları

Zirkonyum kronlar metal destekli seramik restorasyonlarda metalin yerini alan yapılardır. Porselen bir yapıdır ve rengi beyazdır. Neden metal yerine zirkonyum alt yapı kullanılmaya başlanmıştır? Özellikle metal restotasyonlarda uzun vadede diş etine sınır olan bölgelerde siyahlanmalar meydana gelmekte ve metalin ışığı geçirememesi estetik problemler ortaya çıkarıyordu. Zirkonyumun ışığı geçirgen bir madde olması ve dişe doğal görünüm vermesi, ayrıca uzun vadede diş eti sınırında siyahlanmalar meydana getirmemesi, ayrıca dayanıklılığında metal kadar olması zirkonyumun kullanımını artırmıştır. Eskiden metal desteksiz köprüleri sadece birkaç dişe yapılabilirken, zirkonyumun desteği ile beraber tüm ağız restorasyonları rahatlıkla yapılmaktadır. En büyük avantajı da biyo-uyumluluklarıdır. Metallerin alerjen olma ihtimali vardır. Bazı hastalarda alerjilere neden olabiliyordu. Zirkonyum ise doku dostu olduğundan alerjik reaksiyonlar göstermez. Normal bakımları sağlandığında uzun yıllar rahatlıkla kullanılabilir.

Zirkonyum alt yapının üzerine porselenin bütün halinde diş formları verilerek işlenmesiyle elde edilirler. Zirkonyum köprüler özellikle estetik görünümlerinden dolayı tercih edilmektedirler. Metal destekli köprülere göre daha doğal dururlar. Zirkonyumlar çiğneme basıncına karşı oldukça dayanıklı materyallardir. Ayrıca diş renginde olduklarından dişetinden gri olarak yansımazlar.

Diş hekiminin tecrübesi, hastaya protez yaparken sarf edilen sterilizasyon malzemelerinin kalitesi gibi kriterler de ücretlendirmeyi etkilemektedir.

Muayene sırasında size bildirilecek olan yapılması gereken tedavinin içeriği ve maliyeti size bu konuda net bir fikir verecektir.