Dolgu nasıl yapılırDolgu yapılacak bölgeye öncelikle kavite hazırlanır. Kavite belli prensiplerle hazırlanmış bir boşluktur. Eğer çürükten kaynaklanmış bir boşluk varsa bu çürüğün tamamen temizlenmesi gerekiyor. Kırık oluşmuşsa eğer, dolgunun oraya oturabilmesi ve yapışabilmesi için çeşitli tekniklerle aşındırmalar yapılır.

Eğer yapıştırmalı bir dolgu kullanılacak ise yapıştırıcı ajanlar kullanılır. Eğer tepme şeklinde bir dolgu yapılacaksa altyapısı oluşturulduktan sonra dolgunun bu boşluğa tepilerek dolgu yerleştirilir.

Metal dolguların metal tozları ve civası ayrıdır, bir araya geldiklerinde hamur şeklinde bir karışım haline gelirler. Bunlar zamanla sertleşirler, ağızda beklediği sürece sertleşmeye devam ederler. 24 saat gibi bir süre içerisinde bütün sertliğini kazanırlar. Beyaz dolgular dediğimiz kompozit dolgular ışınla sertleşirler.

Bunun avantajı, diş hekimlerine olabildiğince çalışma imkanı sağlamalarıdır. Dişle uyguladıktan sonra diş hekimi ışın vermediği sürece bu dolgu sertleşmez. Döküm ya da porselen dolgular zaten serttir. Sadece yapıştırılarak dişe oturtulur.