Diş implantları ister bir diş eksik olsun ister hastanın tüm dişleri eksik olsun, eksik dişlerin tamamlanmasında kullanılır. Çene kemiği çok önemlidir. Bazen çene kemiği diş çekiminden sonra daralıp ufalır. Hem boyu kısalır hem de eni daralır. Bu durumlarda implantın kullanılması zor olur. Bu nedenle de ek bir işlemle hastanın ağzına kemik ilavesi yapmak gerekir

Bunun dışında implantlar çoğu vakada rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Diş implantlarının bugün diş hekimliğinde çok yaygın bir kullanım alanı vardır. Gün geçtikçe de yayılmaktadır. İmplantlar diş tedavisinde 10 yıl önce %10 yer tutarken bugün bu oran %80 leri geçmiştir.

Günümüzde neredeyse dişi eksik olan hastaların tamamına implant uygulanmaktadır.

İmplant uygulanabilmesi için belirli bir hacimde kemiğe ihtiyaç duyulmaktadır. Yani implant vidasını içine alabilecek sadece boy değil yeterli ene de sahip bir kemik yapısına ihtiyaç duyulmaktadır. Tabii bu kemiğin iç yapı kalitesi de implant uygulanabilmesi için önemlidir. Genellikle yeterli hacmi sağlayan her çene kemiğine implant diş uygulanabilir.

Bazı durumlarda özellikle üst çenede sinüslerin sarkmış olduğu vakalarda implant için yeterli boy olamamaktadır. Bu tarz durumlarda sinüs lifting uygulayarak ve alt çenede özellikle arka bölgelerde yeterli boyu sağlayabilmek için kemik ekleme yöntemi ile kemiğin boyu ve kemik hacmi arttırılabilir. İleri cerrahi yöntemlerle hastaları implant için uygun hale getirebilmek mümkündür. Sistemik hastalığa sahip bireylerde implant uygulaması yaparken iyi bir değerlendirme yapmak gerekir. İnsülüne bağımlı tip 1 diyabetik hastalarında vücut yara iyileşmesi çok düşük değerlerde olduğu için ve vücudun enfeksiyona karşı zayıf olduğu durumlarda implant yapılması tercih edilmeyebilir.

Ancak kontrol altındaki tip 2 diyabetlerde ve şeker seviyeleri çeşitli ilaçlarla ve diyetle kontrol altına alınabilen hastalarda implant uygulaması yapılabilir. Kemik erimesi olan hastalarda menopoz döneminde kemik yapımından çok kemik yıkımı daha fazla olduğu için ve implantın iyileşmesinde kemik yapımına ihtiyaç bulunduğu için implant uygulanması tercih edilmeyebilir. Aynı zamanda kemoterapi ve radyoterapi gören hastalarda tedavi sırasında kemik iyileşmesi ve vücut direnci düşük olduğu için implant yapımı uygun olmayabilir. Bu tip tedaviler tamamlandıktan sonra vücut verileri kontrol edilerek eğer kan seviyeleri ve vücut direnci yerindeyse implant yapılması mümkün olabilir.

İmplant tedavisi için yaş önemli midir?

İmplant yapılabilmesi için vücut kemik gelişiminin tamamlanması beklenir. Bu da genellikle 18 li yaşlardır. Bu yaşlardan itibaren sağlıklı her bireye eksik dişlerinin olduğu bölgeler için diş implantı uygulamak mümkündür. Eğer menopoz dönemi veya kemik erimesi gibi hastalıklara sahip bireylerde kemik üretimi olmadığı için implant uygulanmayabilir. Kemoterapi ve radyoterapi gören hastalarda tedavi sırasında implant uygulanmaz. Bunun dışında 18 li yaşlardan itibaren ömür boyu implant uygulaması yapılabilir.