Ağzımıza aldığımız sıcak, soğuk, şekerli gıdalar sonucunda dişimizde gördüğümüz ani tepki ve sızlamalara diş hassasiyeti denir. Çok çeşitli sebepleri vardır ve günümüzde sıklıkla görünen bir rahatsızlıktır.

En çok karşılaşılan sebep diş etlerinin çekilmesi sonucunda minenin rezopsiyona uğramasından kaynaklanmaktadır, yanlış fırçalama sonucunda dişlerde meydana gelen aşınmalarda hassasiyetin ana sebeplerinden biridir.

Ağızdaki eski dolgular, çürükler, dişteki kırıklar, dişlerde hassasiyete sebep olmaktadır. Ortodontik bozukluklar gördüğümüz sebeplerden birisidir. Özellikle sert, yanlış yönde fırçalama dişlerde ciddi aşınmalara yol açmakta bu da hassasiyete sebep olmaktadır.

Günümüzde, stres te diş sıkma ve gıcırdatma problemi meydana getirmektedir. Diş sıkma sonucunda ciddi anlamda diş hassasiyeti meydana gelir. Tedavide, öncelikle sebebe yönelik tedavi uygulanması gerekir.

Diş Hassasiyeti TedavisiHekimle sebep ortaya çıkarıldıktan sonra eğer ortodontik bozukluktan kaynaklanıyor ise ortodontik tedavi, yanlış fırçalamaktan kaynaklanıyor ise fırçalama tekniğinin öğretilmesi, yumuşak fırça kullanılması, diş gıcırdatmadan kaynaklanan bir problem ise bununla ilgili ağız içi spreyleri, botoks ve kas gevşeticiler kullanılması gerekir.

Ağızdaki dolguların, çürüklerin giderilmesi gerekir, florürlü jeller uygulanabilir ve florürlü diş macunları önerilir.

Diş Hassasiyeti Önleme

Diş hassasiyetinin önlenmesi mümkündür. Eğer herhangi bir dişsel doku kaybı veya diş eti hastalığı söz konusu değilse florürlü diş macunları, florürlü ağız gargaraları, doğru bir diş fırçası, doğru fırçalama yöntemi ile önlenebilir. Fırçalama yöntemi ne ilişkin bilgi vermek gerekirse, yatay diş fırçalamak diş aşamasına neden olacağı için diş hassasiyeti oluşturabilir.

O nedenle yatay fırçalamak değil oval hareketlerle, yuvarlak hareketlerle masaj hareketi yaparak, 7- 8 dairesel hareketten sonra bir fırça boyu öne gelinerek süpürme hareketinden sonra böylece her bölgeye ilerletip fırçalamayı tamamlamak gerekir.

Aynı bölgede yatay fırçalama yapıldığı taktirde diş eti çekilmesine veya o bölgedeki minenin aşamasına neden oluruz. Hassasiyet oluşur. Onun haricinde diş hassasiyetinin önlenmesi için 6 ayda bir mutlaka diş hekimi ziyaret edilerek orada herhangi bir aşınma nedeni olup olmadığının kontrolü gerekir.