Diş eti büyümeleri farklı nedenlerden dolayı olabilir. Diş etinden var olan hastalıktan dolayı olabilir. Doku ödemli ise diş eti büyük hale gelecektir ve dokuda ki şişkinlik dokuyu daha şişkin ve büyük hale getirecektir. Veya kişi kullanmış olduğu bazı ilaçlardan dolayı , şekerinde reaksiyon olabilir, hormonel değişimlerden dolayı reaksiyonlar olabilir. Öncelikle kaynağın tespiti yapılmalı, eğer diş eti hastalığından dolayı şişlik meydana geliyor ise diş eti estetiğinden sonra bu geçecektir.

Büyümüş doku alınarak tedavi edilir. Bu da günümüzde daha çok laserle yapıldığından kansız bir tedavi olur. Eğer kullanılan bir ilaçtan dolayı bu rahatsızlık oluşuyorsa, gerekiyorsa kullanılan ilacın kesilmesi gerekir. Hormonel nedenlerden dolayı ise yine kaynağı bulup kaynağa inmek gerekir.Dolayısı ile duruma göre çözüm üretmek gerekir.

Dişeti kanamalarının başlıca birkaç tane sebebi vardır. En baş sebebi diş taşlarıdır. Diş taşları temizlenmesi gereken ağız içi oluşumlardır. Bu temizlik aksatıldığı zaman buradaki mikroorganizmalar zaman içinde diş eti iltihaplanması ve kanamalarına sebep olmaktadır.

Diş Eti ŞişmesiAyrıca bazı hormonel durumlarda, mesela hamilelik döneminde, diş etleri hem şişme gösterip hem de kanama yapabilir. Kemoterapi ve radyoterapi gören hastalarda, bazı sistemik hastalıklarda da bu rahatsızlık görülebilir. Bunun en büyük çözümü öncelikle günlük ağız bakımının aksatmadan yapılması ve altı aylık diş hekimi kontrolünden geçilmesi gerekmektedir.