Orta yaşlardan itibaren birçoğumuz dişlerimizin üzerine kaplama ve köprüler yaptırmak zorunda kalırız.Daha sonrasında aradan geçen yıllar sonrasında yapılan bu kaplamaların çevresinde diş etlerinde morarmalar ve kanamalar oluşur. Aslında bu sorun protezlerin diş eti ile uyumunun yetersiz oluşundan kaynaklanmasındandır. Bu durumda yapılacak şey köprülerin diş eti ile uyumunun sağlanması için köprülerin kenarlarının yeni krom kenarlar oluşturulmalı veya ardından diş etlerine diş eti tedavisi uygulanmasıdır.

Bu tip durumlara düşülmemesi için hekimin yapması gereken dişlerde basamaklı kesim tekniği adı verilen teknikle dişlere şekil verip ondan sonra ölçünün alınarak protez hazırlanmasını gerçekleştirmesidir.

Basamaklı kesim yapılmaksızın, bıçak sırtı kesim denilen ve dişlere sadece konik form verilen uygulama ile yapılan protezlerde protezin et kalınlığı denilen miktar mutlak suretle diş eti üzerine baskı uygulayacağından ileriki dönemde buradan geçen kılcal damarlar içersinde göllenen kan, bölgenin mora doğru renk değiştirmesine ve bu durumdan rahatsız olan vücudun orada iltihabik reaksiyon göstermesine yol açacaktır.

Bu durumda, diş etleri kenarında bir şişlik oluşur ve dokunur dokunmaz bir kanama meydana gelir.

Bu tarz problemi olan kişilerde öncelikle hatalı protezlerin düzeltilmesi, ardından diş eti tedavisi uygulanması gerekmektedir. Yeni yapılacak protezlede de kesim tekniğinin bıçak sırtı teknikten basamaklı tekniğe geçirilmesi gerekmektedir.