Zirkonyum porselenler estetik diş hekimliğinde kullanılan protez çeşitleridir. Daha önce bilindiği üzere metal porselenlerde altyapı olarak siyah renkte görülen krom alışımı iken bu materyal zaman içinde Zirkonyum dönmüştür.

Ön bölgede estetik bir görünüm isteyen kişilerde krom üzerine kaplanmış porselenlerin yerine zilkonyum üzerine kaplanan porselenler daha çok kullanışlı ve estetiktir.Metal kaplı porselenlerin ömürleri daha kısadır, ışığı yansıtmadıkları için alttan daha yapay durmaktadır. Halbuki günümüzde Zirkonyum denilen ve tam estetik olan, doku uyumu yüksek olan ve ışığı geçiren böylece dişe doğal renk kazandıran bir maddedir.

Tıp alanında Zirkonyum maddesi vücut içinde yapılan protezlerde de kullanılabilmektedir. Steril bir ortamda kaldığında kesinlikle mikrop tutmayan bir materyaldir. Diş hekimliğinde Zirkonyum protezin diş etine değen kısmında ve dişe değen kısmında kullanılarak tamamen doku uyumluluğu ile istenilen estetik görüntünün de protezlerde kazanılmasını sağlar.

Zirkonyum ışık ta geçirir bu da doğal bir görüntüsü olmasında etkindir. Zirkonyumla kullanılan protezlerde de dikkat etmemiz gereken şey, sert cisimleri dişlerimizi zorlayarak kullanmamalıyız.

Zirkonyum kaplama ile klasik kaplama arasındaki fark nedir?

Zirkonyum Diş

Porselen kaplamalar, zinkonyum altyapılı ve metal altyapılı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Porselen tek başına ağızda kalabilecek yapıda sert bir malzeme değildir. Bunu taşıyabilmesi için senelerdir kullanılan klasik metal altyapı üzerine porselen kaplanarak kron yada köprü protezler getirilmekte ve hekimler bunları ağızlara yapıştırmaktadır.

İçi metal, dışı porselen olduğunda, kesinlikle orijinal dişten ayırt etmek güçtür. Yalnız bu metalin dezavantajından ve alerjik yapısından dolayı zirkonyum madeni kullanılmaya başlanmıştır. Zirkonyumla hem daha estetik sonuçlar elde edilmektedir hem de içerisinde bulunan beyaz yapı nedeniyle, diş eti kenarlarının da beyaz olmasını sağlamaktadır.

Daha az mikrop tutma özelliğine sahiptir. Daha sağlam bir taştır,bu nedenle de günümüzde diş hekimlerince sıklıkla kullanılan bir materyal durumuna gelmiştir.