Diş dolgusu dişlerin eksik bölümlerini tamamlama işlemidir. Dolgu, çürük nedeniyle zarar görmüş bir dişe, normal fonksiyonunu ve görünümünü kazandırma yöntemidir.Diş dolgusu yapımında dişin kırılma şekline, çürüme miktarına, dişin pozisyonuna göre değerlendirilir ve ona göre dolgu işlemi uygulanır.

Diş dolgu işleminde operasyonun sizin için rahat geçebilmesi için tam hissizleştirme(uyuşturma) işlemi yapılır. Yapılacak dolgunun büyüklüğüne ve üzerinde çalışılan dişin konumuna bağlı olarak bir lastik bariyer kullanılabilir. Daha sonra diş hekimi çürüğü temizler ve dişi şekillendirir. Dolguyu dişin şekline göre şekillendirmek için diş hekimi önce bunu ince esnek bir bantla sarar. Diş hekiminiz size dolgu yaparken, önce çürümüş diş dokusunu uzaklaştırır. Etkilenen alanı temizler ve boşluğu dolgu malzemesi ile doldurur.

Estetik dolgular dişlere iyice bağlandığı için diş dokularını destekler, kırılmaları ve sıcaklık geçmesini engeller. Kompozitler, yalnızca çürükleri restore etmek için değil, dişlerin rengini ve biçimini değişitirerek kozmetik etkileri için de kullanılabilmektedirler.

Diş Dolgusu Çeşitleri

İnley veya onley (porselen dolgular): Dental laboratuarda sipariş üzerine üretilir ve sonradan dişe yapıştırılır. Diş rengine uygun üretilebilir ve lekelenmeye karşı dirençlidir. Porselen inleyler ya da onleyler, azı dişlerine yapılan, kaybolan diş maddesi kadar bir porselen parçasının bondingleme denilen özel bir yapıştırma tekniği ile yapıştırılmasıdır.

Kompozit Dolgu: dişinizle aynı renktedir ve bu nedenle doğal görünüm istendiğinde kullanılır. Beyaz dolgular da denilen kompozit dolgular ön dişler için ideal estetiği sağlamak için gelişmiş laboratuar yöntemleri de kullanılır. Günümüzdeki kompozit dolgular eskisi gibi dayanıksız ya da renk değiştiren materyaller değillerdir.

Amalgam (gümüş) dolgular: Aşınmaya karşı dirençlidir ve nispeten daha ucuzdur. Bununla beraber, koyu renklerinden dolayı, porselen veya diğer kompozit restorasyonlara göre daha fark edilir niteliktedir ve genellikle ön dişler gibi görünür bölgeler için uygun değildir.

Altın dolgular: Laboratuarda sipariş üzerine yapılır ve yerine yapıştırılarak uygulanır. Altın inleyler, dişeti hastalıklarına karşı iyi toleransa sahiptir ve 20 yıldan fazla süre ile kullanılabilirler.