Diş çıkarma sırasında bebekte huzursuzlanma olması doğaldır. Diş çıkarmaya 37.5 derece gibi hafif bir ateş eşlik edebilir. Salya akıntısı, elini ve oyuncaklarını sürekli ağzına sokma isteği, diş etlerinde kaşınma ve hafif kızarıklık, diş çıkarmanın belirtilerindendir.

Çocuğun diş etleri kaşındığı ve acıdığı için iştah kaybı ve huzursuzluk, huysuzluk beklenen belirtilerdir. Ancak yüksek ateş, ishal, ciddi üst solunum yolu enfeksiyonları, ağız içi ülserlerinin fazla olduğu ve havale gibi durumları diş çıkarmaya bağlamak yanlıştır. Bu durumda diğer nedenler araştırılmalı, ve bu belirtiler göz ardı edilmemelidir.

Bebeklerde diş çıkarma zamanı

Ailelerin en çok sorduğu soru, diş çıkarma zamanının erken ya da geç olmasının dişlerin çürümesini hızlandırıp hızlandırmayacağıdır. Yapılan çalışmalar, dişlerin sürme zamanının çürük oluşumunun hızlanması ya da yavaşlaması üzerinde herhangi bir etkisi olmadığını göstermektedir.

Dişler çıkar çıkmaz temizlenmesine başlamak çürük oluşumunu etkileyen faktördür. Normal diş çıkarma süreci 6 aylıkken, bazen bu bebeklere göre 4 veya 5 ayda da çıkabilir.

Bebeklerde Diş çıkarmaNadir olmakla birlikte bebekler ağızlarında dişle veya diş benzeri oluşumlarla doğabilirler. Bu dişlere neonopal dişler de denir. Bu dişler ağızda sallanır vaziyettedir. Diş etine tutunurlar. Bu durumda bebeğin genzine kaçma riski olduğundan diş hekimi tarafından alınması gerekebilir. Doğumdan sonraki ilk 30 gün içinde de diş oluşumu olabilir.

Bunlara da neonapal dişler denir. Bu dişlerin fazladan olan dişler mi yoksa bebeğin ilk süren dişleri mi olduğu netleşmesi için mutlaka bir diş hekimine göstermek gerekir. Bazı durumlarda ise dişler çıkmadan önce diş etlerinde morumsu renkler oluşabilir. Bu oluşumlar zararsızdır. Bu oluşumlar doktorun tavsiye edeceği yöntemle kolaylıkla iyileşecektir.

Bebeğe verebileceğiniz diş kaşıma halkalarının içleri pütürlü olanları tercih edilebilir. Hem diş kaşınma hissini giderir hem de diş sürümünün rahat şekilde olması için yardımcı olur. Ayrıca bebeğin diş çıkarma sürecini daha rahat geçirmesi için kullanılan jeller vardır ki bebek için en uygun olan jel diş hekimi tarafından önerilir.