Koruyucu diş hekimliği özellikle çocuklarda uygulanan bir yöntemdir. Dişler henüz çürümeden alınabilecek bazı önlemler vardır. Dişlerin olukları kapatılır. Bu yöntemde dişler ilk sürdüğü zaman olukları delik olur, çocuk yemek yediğinde bu olukların içine yemekler kaçar.

Çocuk dişini fırçaladığında da oluk çok derin olduğundan içine kesinlikle ulaşamamaktadır. Özellikle 7 yaş altı çocuklarda dişleri el becerileri çok kuvvetli olmadığı için, dişler çok güzel fırçalanamaz.

Fissür örtücüler

Bu yöntemde, bu oluk yapısının içerisi kapatılır. Bu yöntem ilk 6 yaş dişleri çıktığında uygulanır ve 12 yaş dişlerinde uygulanır. Diğer dişler de hekimin isteğine bağlı olarak uygulanır. 6 ayda bir kontrol edilmesi gerekir. Çocuklar abur cubur çok tükettiğinden bu yöntemle dişin oluğunu kapatan malzeme aşınabilir, o yüzden de 6 ayda bir kontrolü gerekmektedir.

Diğer bir yöntem ise flor tedavisidir. Bu tedavi muayenede yada evde uygulanan çeşitli florlar verme şeklinde olur. Bu uygulama belirli periyotlarla tekrar edilir. Dişlerde çapraşıklık olmadan tedavinin yapılması koruyucu diş hekimliğinin alanına girer.

Aslında koruyucu diş hekimliğini şuna benzetebiliriz. 5 kişilik arabaya 6ıncı kişi bindiğinde 6.kişiyi arabadan indirmeye çalışırız ve sıkıntı yaşarız (ortodonti) ama koruyucu diş hekimliğiyle, o altıncı kişinin arabaya binmemesi sağlanır. Bu benzetme koruyucu diş hekimliğini özetleyen bir benzetmedir.