Eğer dişi hemen temizleyip, ağız içinde herhangi bir yabancı madde ( çamur, toprak gibi) varsa, onlar temizlendikten sonra, diş hemen yerine takılırsa, bu aslında en doğrusudur.Diş hekimi, o dişi yerinden çıkartıp, gerekli tedavileri yapıp ondan sonra çıktığı yere dişi yerine takmalıdır. En sağlıklısı bu olur.

Yerinden çıkan diş tedaviye kadar nasıl korunmalı?

Eğer sağlıklı bir dişse ve yerinden çıktıysa, hemen en kısa zamanda hekime ulaştırılması gerekir. Bunu yaparken ya kişinin ağzının içinde ( tükrüklü ortamda, kendi ısısında ) , hastanın ağzında kanama varsa, ve dişi ağzında götüremiyorsa, süt dolu kapın içerisinde, o da yok ise, temiz su kabının içinde hekime ulaştırılmalıdır.Alkolün içinde götürülmemelidir. Sağlıklı dokuya zarar verir alkol.Diş hekiminin bu dişi yerine bağlamalıdır.

Daimi dişler hangi sebeplerden dolayı yerinden çıkabilir?

Normal şartlarda daimi dişler yerinden çıkmazlar, ya bir travma, kaza sonucu yada çene kemiğinde kemiğin azalması sonucu yerinden çıkabilir.Sağlıklı bir daimi diş durup dururken yerinden çıkmaz. En sert gıdaları bile tüketirken bile, daimi diş yerinden çıkmaz.

Sağlığını yitirmişse, çene kemiği ve diğer dokularla olan ilişiğini kesmişse daimi diş sert bir fırçalama da bile yerinden çıkabilir. Çok sağlıklı bir diş bile, bir trafik kazasında, yada bir kaza sonucu alınan darbelerde çene kemiği ile olan ilişkisini kaybeder.

Dişlere bağlı lifler vardır ve bu liflerle dişler çene kemiğine bağlıdır. Eğer lifler özelliğini kaybetmişse, o halde çene kemiği ile olan ilişkisini sağlayamayabilir. Halk arasında insanlar bunu diş eti iltihabı olarak bilirler. Tıbbi ismi ise periyontitizdir. Bu hastalık olduğu durumlarda diş, normalden çok daha fazla hareketlenir. Sağlıklı bir diş 10 basınç darbe ile yerinden çıkacaksa, sağlıksız diş mesela 1 basınç darbe ile yerinden çıkabilir.