İmplantlar çene kemiğine yerleştirildikten sonra orijinal diş kökünden hiçbir farkı yoktur. Ağızda herhangi bir bakımdan dolayı bir eksiklik yoksa hasta ağız bakımı hijyenine dikkat ediyorsa diş hekimini düzenli ziyaret ediyorsa implantlarda kendi ağzımızdaki orijinal dişler kadar kalıcıdır. Ama ağızda herhangi bir şikayet veya problem gösteren bir bireyin nasıl kendi orijinal dişleri kaybediliyorsa implantların da kaybedilmesi aynı şekilde mümkündür.

Bu durumda herhangi bir enfeksiyon kapmayan, kemik erimesi belli bir derecenin üzerine gidip sallanmayan sağlıklı bir implantın değişmesi söz konusu değildir. Ama nasıl implantın üzerindeki diş, normal orijinal dişin üzerindeki porselenden hiçbir farkı yoksa bu üzerindeki porselenin belli süreler içerisinde yenilenmesi gerekir.

Ama bu implantların yenilenmesi diye anlaşılmamalı. İmplantlar ağız içinde sağlıklı bir şekilde senelerce kalabilir. Sadece üst yapılarındaki porselenlerin yenilenmesi yeterli olur.

İmplant Alerji Yapar Mı?

İmplantlar alerjik olmayan titanyum denem bir maddeden üretildiği için ve titanyum sadece kemiğindeki implantlarda değil vücudun içerisinde de ortopedinin bir çok operasyonunda kullandığı vida çeşidi olduğu için bir alerjik reaksiyon göstermediği için rahatlıkla kullanılabilmektedir. Yeni gelişmelerde zirkonyumdan yapılan implantlar bulunmaktadır. Zirkonyumda anti alerjik bir madde olduğu için herhangi bir alerjik reaksiyon göstermesi söz konusu değildir. İmplantlar alerjik değildir.

İmplantlar kansere yol açabilir mi?

İmplantlarda kullanılan madde titanyum kanserojen bir madde değildir. Zirkonyum da aynı şekilde kanserojen bir madde değildir. O nedenle implant tedavileri kansere yol açmaz. Kansere ağızda yerleşecek bir enfeksiyon ve bunun kistik ve daha sonra tümüral bir yapı alması sebep olmaktadır. Bunun da çeşitli genetik faktörleri olmakla beraber kişinin kendi bireysel yetersiz ağız bakımı ve hastanın sağlığına dikkat etmemesi gibi sebepleri vardır. Ancak bunun sebebi implant değildir.

Sigara Kullanımı Ve İmplant

Sigara sadece implant için değil vücut içinde en büyük en zararlı etkenlerden bir tanesidir. Ağız ortamında sigara dumanı ve içerisindeki nikotin mikropların yerleşmesi için uygun ortam sağlamaktadır. Diş eti hastalıklarının önemli sebeplerinden bir tanesi sigara tüketimi olduğu için implantların olduğu bölgedeki diş eti enfekte olursa hemen altındaki implant enfeksiyon ile karşı kaşıya kalabilir. Bunun önlemenin yolu sigaranın içilmemesidir.

Ancak uyarılara rağmen hastaların büyük kısmı implantları olduğu halde sigara içmeye devam etmektedir. Sigara içen implant hastalarının diş hekimlerini düzenli olarak 3 ayda bir ziyaret etmeleri gerekmektedir. Günlük ev bakımları, düzenli diş fırçalamaları, ağız gargaralarını iyi kullanmaları, protez altı diş ipleri ile implant boyunlarını da yemek artıklarından temizlemek kaydıyla sigara içen bireylerde implant kullanmaktadır.

Bu yüzden hekimlerin uyarılarını dikkate alıp bireylerin implant hastası olsun ya da olmasın sigaradan uzak durulmalıdır.