İmplant Yerleşim Sonrası, Bakımı ve Temizliği

İmplantlar yerleştirildikten sonra osseointegrasyon (implantların kemik ile kaynaşması) süreci beklenir bu da normal şartlarda alt çene için 3 ay, üst çene içinse 6 ay dır.

Eğer implant yerleştirilen bölge estetik açıdan önemli bir kısmı içine alıyor ve birden fazla diş içeriyorsa bu durumda geçici bir protez kullanmak mümkün olabilmektedir, ya da hiç dişiniz yok ve total protez (damak protez) kullanıyorsanız, bu durumda protezin içinde yapılacak olan bazı düzenlemelerle bu süre boyunca protezinizi geçici olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

İmplantların Bakımı ve Temizliği Zor Mudur?

Hayır, ama implantların bakımı ve temizliği uzun ömürlü ve başarılı bir restorasyon için çok iyi yapılmalıdır. Dikkatli bir bakım için sizin ağzınıza özel şartları dişhekiminiz size bildirerek en iyi bakımı yapabilmeniz için detaylı açıklamalarda bulunacaktır. İmplantların bakımı kendi dişlerinizin bakımından çok farklı değildir. Ama buna rağmen ulaşılması zor ve temizlenmesi daha güç alanlar olabilmektedir, bunların değişik yöntemlerle temizlikleri mümkündür.

implant bakımı

İmplantların üzerine Yapılan Dişleri Çıkartabilecek Miyim?

Bir çok implant üstü protez sadece dişhekiminiz tarafından takılıp çıkartılabilmektedir, sadece implant bar ya da balla taşman üzerine yapılmış olan total proteziniz (damak proteziniz) varsa implant üstündeki dişlerinizi çıkarabilirsiniz.

İmplantların temizliği önemli midir?

Evet. Hem de çok önemlidir. İmplantların ağız içindeki yabancı cisimler olduğu düşünülürse temizliklerinin en az kendi dişleriniz kadar hatta daha da önemli olduğunu belirtmek isteriz. İmplant temizliği normal dişlerin temizliğinden pek de farklı değildir, temzilik yöntemleri hakkında dişhekiminiz size ayrıntılı açıklamalarda bulunacaktır. Unutmamanız gereken şey, bu tip bir tedavinin başarılı olması için gerekli en önemli faktörün düzenli ağız bakımıdır.

İmplant üstüne yapılacak protezler nasıldır?

İmplantlar üzerine yapılacak protezler vak'anın özelliğine göre değişik tiplerde olabilirler. Bunlar, kolayca temizlenmesi amacı ile hasta tarafından çıkartılabilecek şekilde olabileceği gibi dişhekimi tarafından çıkartılabilecek şekilde de planlanabilir. Her iki planlamanın da avantaj ve dezavantajları vardır ve sizin için uygun olan tasarımı hekiminiz tedaviniz başlamadan önce size anlatacaktır.