İmplant Ameliyatı Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Öncelikle tedavi planlamasını öğrenmeniz; kaç implant yapılacak, üzerlerine ne tip bir protez uyuglanacak bunlar hakkında bilgi almanız gereklidir. Bu işlemleri uygulayacak dişhekimi yada dişhekimlerinin tecrübe, eğitim yada uzmanlıklarını sormanız. Tedavinizin implant yerleştirilmesi ve arkasından 3-6 ay sonra yapılacak olan protez aşamalarının toplam ücretini yani sizin ne kadar toplamda ödemeniz gerektiğini sormanız. İmplant uygulaması dışında başka alternatiflerinizin olup olmadığını varsa bunların da zaman ve fiyat olarak bir karşılaştırmasını istemeniz sizin açınızdan faydalı olacaktır. Aldığınız cevaplar sizi tatmin etmezse iyi bir araştırma sürecine girmeden bu işe girmemenizi tavsiye ediyoruz, çünkü epey bir zaman, efor ve para harcayacağınız bu işlem öncesinde güven faktörü çok önemlidir.

Operasyon Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Operasyon Sonrası Neler Yapılmalıdır

İşlem sonrasında dişhekiminiz size bazı ağrıkesici ve antibiyotikler verecek ya da daha öncesinden belirteceği zaman aralığında işlem öncesinde başlanmasını tavsiye edecektir. Aynı gün işlem sonrasına sigara içmeyin, yorucu hareketlerden kaçının ve araç kullanmayın. İşlem gören bölge ile çalkalamayın ve yumuşak gıdalar tüketin. Bununla beraber ağız bakımını düzgün yapmanız ve dişlerinizi fırçalamanız gereklidir, fakat implantın bulunduğu bölgeyi travmatize etmemeye özen göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca klorheksidin içeren gargaraları dişhekiminizin de onayı ile işlem sonrasında 1 hafta boyunca kullanmanız gerekmektedir.

İmplantlar Yerleştirildikten Sonra Ne Olur?

İmplantlar yerleştirildikten sonra osseointegrasyon (implantların kemik ile kaynaşması) süreci beklenir bu da normal şartlarda alt çene için 3 ay, üst çene içinse 6 ay dır. Eğer implant yerleştirilen bölge estetik açıdan önemli bir kısmı içine alıyor ve birden fazla diş içeriyorsa bu durumda geçici bir protez kullanmak mümkün olabilmektedir, ya da hiç dişiniz yok ve total protez (damak protez) kullanıyorsanız, bu durumda protezin içinde yapılacak olan bazı düzenlemelerle bu süre boyunca protezinizi geçici olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.