Diş telleri için genel bir yaş sınırlaması yoktur. Sekiz yaşından itibaren her yaşta kullanılabilir. Genel görüşe göre çocuklarda 5 yaşından önce diş teli ve ortodonti tedavisi doğru değildir. 5 ile 8 yaş arasında ise yer tutucu denilen yani süt dişlerinin zamanında önce çekilmesi durumunda o dişin yerini geçici olarak doldurmak için kullanılır.

 
Ayrıca çene kemiği yapısından kaynaklanan bozukluklarda yine erken yaşlarda diş teli ve ortodonti tedavisi uygulanabilir. Genel olarak tedavi başlama yaşı 8 yaş civarıdır. Diş telinin kullanımı için uygun yaş dilimi çene kemiğinin gelişimini sürdürdüğü 8 ile 10 yaş arasıdır. Bu yaş dilimindeki tedavi hem hasta hem de hekim açısından daha kolaydır. Aynı şekilde diş teli ve ortodonti tedavisi fiyat ve ücretleri daha uygun olabileceğinden maliyetler daha uygun olabilecektir.
 
Yetişkinlerde ise dişin etrafındaki dokular sağlıklı olduğu müddetçe hemen her yaşta ortodonti ve diş teli tedavisi uygulanabilir. Dişler arasındaki mesafeler teller ile kapatılarak protez tedavisine ihtiyaç duyulmayabilir.

 

Çocuklarda hangi tip diş telleri kullanılır?

Çocuklar için ortodontik amaçlı değişik teller kullanılır. En çok kullanılanı portatif tellerdir temizliği kolaydır takılması son derece basittir. Hasta tarafından temizliğinin yapılması ve takılıp çıkarılabilmesi çok kolay olduğundan tercihen kullanılan tellerdir.

Bazı çocuklar tellerin görüntüsünden rahatsız olabilirler. Bu tip hastalarda da görünmeyen teller dediğimiz tel tipleri de vardır. Diş renginde olan seramik teller de vardır.  Bir de dişlere ön yüzünden değil de arka yüzünden uygulanabilen teller vardır.

Bunun dışında telin üzerindeki plakaların renkli olanları da vardır, bazı çocuklarda tuttukları takının renklerinde ya da sevdikleri renklerde de bu teller den kullanabilirler. Ama en çok kullanılanlar yine metal olan tellerdir.