Diş hekimliğinden klinik rutin kullanıma giren son yeniliklerden biri de Diode lazerdir. Diode lazerler Erbium lazerlere göre daha pratik ve daha küçük hacimli lazerlerdir. Yumuşak dokular üzerinde çok etkililerdir.

Diş hekimi Diode lazeri kullanırken de koruma gözlüğü takmak zorundadır.

Diş etinin kesimini kolaylıkla yapabilen lazer türüdür. Diode lazerleri ağız için aftlar, diş eti hastalıkları gibi birçok yaygın durumda kullanabiliriz.

Pratik olan bu metot sayesinde hem yara iyileşmeleri çok hızlı olur. Hem de birçok durumda anesteziye gerek kalmadan tedavi gerçekleştirilebilir.

Diode lazerlerin en önemli özelli ise yumuşak doku iyileşmesini hızlandırmalarıdır. Bu özellikle cerrahi operasyonlardan sonra dokuların şişmesini, suratın şişmesini, ağrı ve ödem oluşmasını azaltır böylece hastanın operasyon sonrasındaki dönemi daha rahat geçirmesinde yardımcı olur.

Diş hekimliğinde lazerin kullanımi Diş hekimliğinde lazerin kullanım alanları nelerdir?

Lazer belki de hastaların en çok sevdiği kelimelerden bir tanesidir. Zira, modern niteliği ve teknolojiyi çağrıştırır.

Diş hekimliğinde laser uygulamaları 2000 li yıllarla beraber rutin uygulamalar içersine girmiş durumdadır.

Çok çeşitli dalga boylarında çeşitli lazer cihazları bulunmaktadır.

Lazer cihazları ile sert dokular kesilebilir. Örneğin çürümüş bir diş kesilebilir. Hem diş etleri hem de kemik dokusunda lazerle gerekli işlemler yapılmaktadır.

Lazerle yapılan birçok tedavide anesteziye ihtiyaç duyulmadan tedavi yapılır. Lazerlerle hem diş çürükleri, hem cerrahi operasyonlar gerçekleştirilebilir. Hastalar bu işlemleri yaptırırken büyük çoğunlukla anesteziye ihtiyaç duymazlar.