Diş Tellerinin Bakımı

Eğer braket taktırmadan önce diş fırçalama ve diş ipinin önemli olduğunu düşündüyseniz haklısınız. Fakat ortodontik tedavi gören insanların ağız hijyenine daha fazla dikkat etmeleri gerekir. Braket takılı olan dişlerde daha fazla yiyecek birikimi olur. Eğer dişlerden ve braketlerden plak temizlenmezse diş eti hastalığı, çürüme ve kötü nefese yol açarlar. Plak, bakteri, kalıntı ve yiyecek parçalarından oluşan bir karışımdır. Bakteriler şekerle beslenerek asit üretir, dişetlerini rahatsız eder, dişin mine tabakasına hasar vererek kötü kokuya sebep olurlar. Plağın düzenli ve düzgün temizlenmesi önemlidir. Böylece braketler çıktığında alttaki diş sağlıklı ve güçlü olur.

  •  Diş Fırçalama
  •  Diş İpi
  •  Fluorid
  •  Yardımcı Araçlar
  •  Düzgün Beslenme
  •  Dişhekimi Ziyaretleri

Teller takıldıktan sonra ağız bakımım farklı olmalı mıdır?

Normalde yaptığınız ağız bakımına göre daha fazla özen göstermeniz gerekir, diş tellerinin aralarında temizlenemeyen yüzeyler çürük oluşumunu hızlandırır. Doktorunuzun önereceği diş firçası ve fluoridli bir diş macunu ile yine doktorunuzun göstereceği şekilde temizliğinizi yapabilirsiniz. Arayüzlerde fırçanın giremediği tel aralarını ara yüz fırçası dediğimiz özel bir fırça yardımı ile temizleyebilirsiniz.

Ortodontik tedavi gören kişi nelere dikkat etmeli?

Braket kullanırken yiyecekleri direk ısırmak yerine önce bıçakla kesip daha sonra yemeliyiz. İçerisinde asit bulunan kolalı içecekler içilmemelidir. Özel günlerde bu tip bir içecek illa ki tüketilecekse mutlaka pipet kullanılmalıdır. Braket kullananlar ağız sağlığına çok daha fazla dikkat göstermelidirler. Dişlerin üzerinde teller yapışık olduğu için yiyecek artıkları çık daha kolay birikebilir. Günde mutlaka 3 defa dişler fırçalanmalı ve yardımcı fırçalar ile ağız hijyenine maksimum özen gösterilmelidir.

Ortodontik tedavi süresince dikkat edilmesi gereken en önemli husus ne yenilirse yenilsin yemekten hemen sonra dişlerin fırçalanmasıdır. Her fırçalamadan sonra braketlerin etrafının yeterince temizlenip temizlenmediği aynada dikkatlice kontrol edilmelidir. Braketler besin artığı ve bakteri plağı birikimi için oldukça uygun bir dizayna sahiptirler. Diş fırçalamanin yanında günde bir kez akşamları diş ipiyle veya ara yüz fırçalarıyla braketlerin ve dişlerin arasi iyice temizlenmelidir. Ayrıca her 6 ayda bir mutlaka diş ve dişetlerinin kontrolü ve gerekiyorsa bakımı yaptırılmalıdır.

diş telleri bakımı

1) Dişlerinizi hergün temizleyin. Ortodontik aletler hassaslardır ve kırmamak için dikkatli temizlemeniz gerekmektedir. Diş hekiminiz size kullandığınız alete özel temizleme şekilleri gösterebilir.

2) Şekerli yiyecek ve içecek tüketimini azaltın. Aynı zamanda sert ve yapışkan yiyecekler narin ortodontik aletlere hasar verebilir.

3) Günde dişinizi 2 defa fluoridli diş macunuyla fırçalayın, gerekirse ağız gargarası da kullanabilirsiniz. Diş hekiminiz size kullanım için fluoridli diş macunu tavsiye edebilir. Üzerinde İngiliz Diş Sağlığı Vakfı onayı olan ürünleri kullanın. Bu, ürünün bir uzmanlar grubu tarafından incelendiği ve paketin üzerinde yazan işi yapabildiği anlamına gelir.

Kaynaklar
http://www.ortodonti-rehberi.com/dis-tellerinin-bakimi.html