Protezlerin günlük temizlenmesşProtezlerin temizliğini ve bakımını iyi yapmadığımız zaman karşımıza çıkacak olan ilk şikâyet ağır bir ağız kokusu olacaktır. İkincisi diş etlerinde kanama görülür. Temizliğin düzenli yapılmadığı zamanlarda özellikle protezin diş etine yakın kısımlarında mikroorganizmaların biriktiğini görürsünüz. 

Bakterilerin üst üste biriktiği bu yerlerde zamanla diş taşı oluşur. Diş taşı oluştuğunda da diş etleri üzerinde bir baskı oluşur ve oradaki mikroorganizmaların etkisiyle de diş etlerinde kırmızılık, kızarıklık, şişlik ve diş eti kanamaları görülür. Bir de yanlış bir kanı vardır, diş eti kanadığında kanamasın diye dişlerin fırçalanması aksatılır. Aksine böyle bir problemle karşılaşıldığında mutlaka diş fırçalanmaya devam edilmeli ve kanama için bir hekime başvurmak gerekir.
 
Hareketli protezlerde, hastanın ağzında çok çabuk birikebilen bir bakteri türü vardır. Bu halk arasındaki mantara işaret eder. Biliyoruz ki takma dişlerimizi ağzımıza taktığımızda protezlerin altında kalan kapalı bir alan vardır. Bu kapalı alan, hem nemli hem de ağız ısısında mikroorganizmaların üremesi için uygun bir ortam oluşturur. Bu nedenle hareketli, yani takma protezlerimizin de temizliğini düzenli olarak yapmak, bu bakterilerin üremesini engelleyecektir.
 
Diş protezleri günlük olarak temizlenmezse ne gibi sorunlar olur?
 
Temizlik ihmal edildiğinde diş etlerinde kızarıklıklar, ağızda koku, diş etlerinde şişkinlik ve kanamalar meydana gelir. Takma protez kullanıp temizliğini ihmal edenler de aynı problemlerle karşılaşırlar, diş etinde kızarıklık meydana gelir, hatta bu kızarıklık zamanla mikroorganizmaların yayılmasına bağlı olarak bordo lekelere dönüşür, bu durumda diş hekiminize tekrar başvurmak hatta takma protezinizi değiştirmek zorunda bile kalabilirsiniz.