Diş implant operasyonundan sonra implantın üzeri kapatılmaktadır. İyi bir şekilde kapanmış implant yarası pıhtılaşma sağlandıktan sonra herhangi bir kanama göstermez. Daha sonra operasyon günü uygulanabilecek buz kompleksi de kanamanın gerçekleşmemesini ve şişliğinde minimum olmasını hatta hiç olmamasını sağlar. Ama hastanın kanama endekslerinde bir düşüklük varsa belli bir sızma şekilde kanama olabilir.

Bunun dışında hasta operasyon günü aldığı gıdalara dikkat etmezse çok sıcak gıdalar tüketirse, sürekli tükürme eğiliminde olursa, ağızdaki oluşmuş pıhtıyı sürekli tükürüp tekrardan vücudun pıhtı yapmasını gerektirecek hareketler yaparsa yine sızma şeklinde kanama olabilir. Yalnız normalden fazla olan, temizlendiği halde tekrar devam eden kanama durumunda doktora hemen haber verilmeli ve buna da müdahale edilmelidir.

Tedavi Sırasındaki Olası Komplikasyonlar

İmplant tedavisinde de bazı komplikasyonlar oluşabilir. Bundaki en büyük etkenlerden bir tanesi cerrahi tekniktir. Eğer ki implantı yerleştirirken mevcut kemikten kayıplar söz konusu ise ve bu kayıpların kemik grefti yöntemi ile tamamlanarak bir iyileşme şekline devam edilmesi implant başarısını etkileyen faktörlerden bir tanesidir. İmplantın iyileşme süresinin yeteri kadar beklenmemesi yani Osseointegrasyon süresinden önce implantın protez aşamasına geçilmesi de implantı olumsuz yönde etkileyen ve komplikasyonlar olarak sayılabilecek bir durumdur.

Kullanılacak protezin şekli planlanması ve protez planlarken yerleştirilecek implantları yeri ve konumu protezin devamlılığı ve daha sonra bir komplikasyon yaşanmaması için önemlidir. İmplantın alabileceği bir yan kuvvetle bir darbe ile implant boynunun kırılması yada implantın ön kemiğinin kırılarak implantın yuvadan çıkması da görülebilmektedir. İmplantın üzerindeki diş etinin enfekte olması bunun implanta yansıma ve implantın etrafındaki kemiğin enfekte olarak erimesi yine bir implant komplikasyonudur.

Buradaki en büyük etken tabii ki ağız bakımı, implant kullanırken bu bilince sahip olmak, implantın ağızda olduğunu unutmadan yemek yemek hareket etmek, düzenli diş hekimi kontrollerini yaptırmak, cerrahi implantın uygulandığı planlama ve cerrahi yöntem implant komplikasyonlarının oluşup oluşmamasını etkileyen en önemli faktörlerdir.