Diş Eksikliklerinin Giderilmemesinin Sonuçları

Hastalar genelde dişlerini kaybettikleri zaman bir veya iki diş kabını genellikle önemsemezler. Nasıl olsa 28 ile 32 arasında değişen diğer dişlerine güvenirler. Yaşanan bu bir iki diş kaybı problem olarak görülmez. Bu ihmal sonucunda zamanla diş kayıpları artar ve tüm dişler kaybedilir. Tüm dişler kaybedildi zaman kişilerin kullanabileceği protez formatı sınırlı. Bu durumda takma diş denilen damak protezleri hareketli protezlerdir. Üst ve alt çenede kullanılma mecburiyetleri vardır. Aksi taktirde beslenme problemleri baş gösterir.

Hastaların mecbur kaldıklarında kullandıkları bu takma dişler stabil olmayan, ağız içinde hareket eden, konuşma ve gülme esnasında ağız içinde sorunlar yaratan bir yapıya sahiptir. Alt çenede ufak bir dil teması ile dahi yerinde oynayabilmektedirler. Bundan dolayı takma dişlerin kullanımı oldukça zordur. 1990’lı yılların başına kadar ciddi bir alternatifi bulunmayan takma dişler artık günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte yerini implantlara bırakmaya başlamıştır. Diş implant kullanarak ağzında diş olmayan hastalara sabit protez yapabilmek mümkün hale gelmiştir.

Diş eksikliklerinin giderilmesi

Diş eksikliklerinin giderilmemesinin sonuçları

  • Estetik bozukluklar
  • Yemek yeme zorluğu
  • Konuşma bozukluğu ( harfleri doğru söyleyememek )
  • Psikolojik problemler ( utangaçlık , kendine olan güvenin kaybolması , gülmemeye çalışmak , mutsuzluk )
  • Ağız sağlığının daha da bozulması ( dişlerin konum değiştirmesi , aşınması , çürümesi , sallanması )
  • Çene ekleminde ( T.M.E. ) ağrı , ses ve hareket bozukluğu
  • Genel sağlık sorunları ( yiyecekleri öğütme fonksiyonunun yeterince iyi yapılamamasının sonucunda oluşan mide hastalıkları ve beslenme eksikliği )