Diş Boyu Uzatma Uygulaması

Bir dişi uzatmanın iki yolu vardır. Bunlardan birincisi dişi aşağıya doğru uzatmak, ikincisi ise yukarıya doğru uzatmaktır. Eğer işin dudakla ilişkisi güzel ise dişi aşağıya doğru uzatmak doğru olmayacaktır. O zaman yukarıya doğru uzatma teknikleri kullanılmaktadır. Yukarı doğru uzatma tekniğinde dişe, diş etine müdahale edilir. Pembe estetik uygulaması yapılır.

Pembe estetikte lazerle diş etleri yukarıya doğru seviyelendirilerek dişin boyu istenen hale gelir. Ve diş etleri daha az görünür hale gelebilir. Aşağı doğru uzatma işleminde dişe porselen lamine ile uzatma yöntemi en çok kullanılan yöntemdir. Porselen lamineler dişin ön yüzüne yapışan, takma tırnak gibi porselen tabakalardır. Bu dişi uzatmanın güzel bir yoludur.

Porselen lamineler sayesinde hem diş uzatılır, hem de renginde, boyunda ve formunda oynamalar yapılabilir. Porselen lamine ile diş uzatılırken hastane ile hekimin birlikte karar vermesi gerekmektedir. Zamanla dişlerin boyu ne kadar kısaldı ise mümkünse kısalmışlığı geri vermek için özel yöntemler vardır.

diş boyu uzatma

Bu özel yöntemler de önce hasta ağzında özel mumlarla dişin boyu tespit edilerek hastaya konuşma egzersizleri yaptırarak konuşurken gülerken dişlerin boyunun ne kadar göründüğü tespit edilerek ona göre uzatma ya da kısaltma yapmak gerekir.