Diş Boyu Kısaltma Uygulaması

Günümüzde diş boyunu kısaltmanın 2 farklı yöntem vardır. Bunlardan birincisi, diş eğer çok uzunsa ortodontik tedavi yani tel takma yöntemiyle dişler kısalabilir. Bir başka değişle dişler gömülebilir. Bunu gömmenin de bazı dereceleri vardır ve ortodontik tedavi ile mümkündür.

İkinci yöntem ise dişlerde bazı kozmatik konturlamalar, yani dişte kozmatik olarak bazı aşındırmalar yaparak dişin boyu kısaltılabilir. Genelde diş kısaltma isteği yanda kanin dişleri diye tabir edilen halk arasında köpek dişleri olarak bilinen dişler de yapılır. Eğer kanin dişleri çok uzun olması durumunda bu dişler kişiyi çok agresif gösterecektir.

Genelde kozmetik konturlama işlemi bu kanin dişlerinde veya bazı ön iki dişlerde seviye farkı varsa dişi kısaltma işlemi yapılır. Öncelikle ortodontik tedavi düşünülür. Ancak eğer çok kısa değilse, ufak tefek değişiklikler yapılacaksa dişte aşındırma yöntemiyle dişler kısaltılabilir.

diş boyunu kısaltma

Bazı durumlarda dişi kısaltmanın üçüncü bir yöntemi vardır. Bu yöntem de bireysel bazı dişlerde diş eti çekilmesi meydana gelmiş olabilir. Bu dişin diş eti çekildi ise diş gereğinden fazla uzun görünüyor olabilir. Böyle durumlarda ise damaktan herhangi bir yerden diş eti alınarak, o bölgeye diş etini ekleyerek o dişin daha kısa ve sağlıklı görünmesini sağlanabilir.

Bu genelde lokalize olan yani bölge bölge olan diş eti çekilmelerinde geçerli olan durumdur. Özellikle kişi güldüğünde diş etlerini çok gösteriyor ise ve belli dişler gereğinden uzun olduysa böyle uygulama yapmak yerindedir. Buna serbest diş eti grafiti denir.