Diş estetiği tedavi işlemlerinden diş kısaltma uygulamasında 3 ayrı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan birincisi ortodontik tedavi yani kişiye tel takma tedavisidir. Bu işlemde dişin ne kadar kısaltılacağına bağlı olarak tedavi süresi 3 ay ile 1 sene arasında değişebilir. Bu yöntem kişiye zarar vermeyen bir yöntemdir. Dişlere farklı momentler, yükler uygulayarak işlem yapılır.

İkinci yöntem kozmatik konturlama( aşındırma) aşındırma yöntemidir. Aşındırma yönteminde ince dengeler vardır. Dişin üzerinde mine tabakası vardır, mine tabakasının altında da dentin denilen bir tabaka vardır. Mine seviyesinde yapılan aşındırmalar kişiye çok büyük zarar vermez. Yani dişten 1 mm, bazı yerlerde 1,5 mm almak mümkündür. Ancak daha fazla alındığı durumlarda kişilerde bazı hassasiyetler ortaya çıkabilir.
Hassasiyet ortaya çıkan bölgelere de dolgu yapmak mümkündür. Yani dişler aşındırma yapılarak istenilen oranda kısaltılamaz. Bunda ince dengeler söz konusu olmalıdır.

diş boyu kısaltmaÜçüncü yöntemde bazı yerlerde diş etinde çekilmeler, bu çekilmeler orantısız görünebilir. Bazı dişler çok uzun görünebilir. Böyle dişlere serbest diş eti grafiti, yani damaktan bir diş eti alınarak oraya koyulabilir. Bu da kişiye zarar vermeyen bir uygulamadır. Damaktan diş eti alınan bölge hızlı bir şekilde kendini yenileme özelliğine sahiptir. Alınan bölgede hemen diş eti oluşur.

Ancak ilk birkaç gün içinde damaktan alınan yer biraz hassasiyet yapar. Diş etinin koyulduğu bölge dikişle tutturulduğu için o birkaç gün dikkatli olmak gerekir. Hassasiyet olabilir, sonuçta ufak bir operasyondur. Ama yine kişi hemen günlük hayatına dönebilir. Birkaç gün dişler fırçalanırken ve temizliği yapılırken yavaş ve dikkatli olmak gerekir. Serbest diş eti grafitinin kişiye herhangi bir zararı yoktur.