Overbite(derin kapanış) üst dişlerin alt dişleri kapatmaları gerektiğinden çok fazla kapatmaları ile karakterize edilen, ortodontistlerin derin kapanış olarak isimlendirdiği bir ortodontik problemdir. Genellikle overbite,  görüntüsünü erken yaşta verir ve erken yaşta eğer çocuk ortodonti muayenesinden geçerse, hızla tespit edilip tedavi edilebilen bir ortodontik bozukluktur.

Overbite nasıl oluşur? 

Üst çene dikey yönde çok fazla büyüdüğünde ya da alt çene dikey yönde yeteri kadar büyüyemediğinde overbite oluşur. Buna kutu kapağı şeklinde kapanış denir. Üst kesici dişler alt kesici dişlerin neredeyse yarıdan fazlasını, hatta bazı durumlarda tamamını örter. Bu normalin dışında bir kapanış ilişkisi ve normalin dışında bir kesici ilişkisi ortaya çıkar. Overbite bu şekilde oluşur.

Overbite da erken teşhis çok önemlidir. Çünkü overbite da çocukluk çağında ve ergenlik çağında yapılan tedaviler, erişkinlik çağında yapılan tedavilere göre daha başarılıdır. Çünkü bu dönemde üst çenenin ve alt çenenin dikey yönündeki büyümesi sağlıklı bir şekilde kontrol edilebilmektedir ve  yönlendirilebilmektedir.

Overbite problemi başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Ama erişkinlik çağına ulaşıldığında overbite tedavisi bu kadar kolay olmamaktadır ve sadece ortodontik tedavi yetmeyebileceğinden cerrahi müdahaleyle tedavi gerekebilir. Bunun için overbite ın erken teşhisi ve tedavisi çok önemlidir.

Overbite nasıl anlaşılır?

Çocuğunuzun overbite yani derin kapanışa sahip olduğunu nasıl anlayabilirsiniz? Süt dişlenme döneminde de, karışık dişlenme döneminde de,  yani 5-6 yaş döneminde ve 8-9 yaş döneminde de çocuğunuz arka dişleri ile ısırdığında üstü kesici dişleri alt kesici dişlerini yarısından fazlasını kapatıyorsa çocuğunuzun overbite ı vardır. Ve ortodontik tedavi görmesi gerekmektedir. Bu şekilde çocuğunuzun overbite problemine sahip olup olmadığını anlayabilirsin ve ortodontiste gidebilirsiniz.

Overbite tedavi edilmezse ne gibi problemler ortaya çıkar?

Birincisi estetik problemler ortaya çıkar. Çünkü overbite ( derin kapanış) olan çocuklarda ve erişkinlerde genellikle gülümsendiğinde üst diş etleri görülür.  İkinci estetik problem ise çok şiddetli vakalarda yüz dengesi bozulur. Yüz kısa bir yapıdadır ve profil problemlidir, dolayısı ile estetik problemler ortaya çıkar. Bir üçüncü husus ta çok önemlidir. Bazı derin kapanışlı hastalarda üst keserler alt keserleri öyle bir kapatır ki, alt kesicilerin kesici uçları üst kesicilerin arkasında damakta diş etine değer. Bu da uzun vadede travmatik kuvvetlerin kesicilerin üzerinde etki etmesini ve kesicilerde periodontal destek kayıplarına neden olabilir. Onun için overbite ın tedavi edilmesi çok önemlidir.