Damak protezler diş hekimliğinde eski bir yöntemdir. Mevcut diş eksikliklerinde kullanılan pembe renkli, üzerinde dişlerin olduğu protez şeklidir. Damak protezlerinin yerine implant sabit olarak kullanılabileceği gibi damak protezinin ağızda oynamaması için özellikle alt çenede dilin etkileri ile konuşurken ve yemek yerken protez çok oynar. Üst çenede yine damağın stabilitesi biraz daha fazladır. Bu tarz protezlerde düşme durumunda ön bölgelere hem alt hem üst çeneye duruma göre 2-4 adet yerleştirilebilecek implantlar ile bu damak protezler çıt çıt şeklinde kilitlenerek ağızda oynamaması sağlanır. İstenildiği zaman bu protez çıkartılır temizlenir ve tekrar yerine takılabilir. Yada hastanın kemik yapısı uygunsa hastaya yapılabilecek 12-16 arası implant ile sabit porselen protezlerin yapılması mümkündür.

Birey sağlıklı kemik yapısına sahipse her yaşta implant uygulanabilir. Sadece o dönemde herhangi bir ileri kemik erimesi hastalığı yoksa ve vücut savunma sisteminde düşüşe sebep olan bir hastalığı yoksa ileri yaşlarda da sağlıklı kemik olduğu müddetçe ve sağlıklı bir birey olduğu taktirde implant uygulanabilir.

Kemik Yetersizliğinde İmplant

Kemiğin yeterli olmamasının birkaç nedeni vardır. En çok görülenlerinden bir tanesi üst çene arka bölgedeki sinüsün sarkmasından dolayı implant kemiğinin hacminin, eninin ve boyunun yetersiz olmasıdır. Bu durum sinüs lifting operasyonu ile yeterli kemik hacmi sağlanması sayesinde implant yapılabilecek bir hale getirilebilir. Yine alt çene de arka bölgede mandibulaer sinir denilen bölgenin üzerindeki kemiğin erimesinden dolayı yeterli boy ve hacimde kemik kalamayabilir.

Kemik yüksekliği eğer ki sıfır noktasına kadar inmemişse belli bir miktar kemik çeşitli cerrahi yöntemlerle implant için yeterli yükseklik ve hacme getirilebilmektedir. Uzun süre dişsiz kalan ağızlarda ve protez kullanımına bağlı olarak kemiğin inceliği durumu söz konusudur. İmplantın enini alabilecek kadar bir kemiğin olmaması söz konusudur.

Boy yeterli olsa da eni implant yapımı için yeterli olmayabilir. Bu tarz durumlarda yine gerekli cerrahi yöntemlerle kemiğin eni geliştirilerek yine implant yapılabilecek uygun bir ortam sağlanabilir. İmplant yerleştirecek bölgede daha önce çekilen dişten dolayı oluşan bir enfeksiyon bölgesi varsa ilk önce o enfeksiyonlu bölge temizlenir, tedavi edilir. Sağlıklı kemik dokusuna kavuştuktan sonra o bölgeye de implant yapılabilir.