Çene Kapanış Bozuklukları

Kötü bir kapanış çirkin gözükür ve bu insanların tedavi için ortodontiste gitmelerinin ana sebeplerindendir. Ayrıca çiğnemede zorluk çıkarır ve daha fazla çürüğe yol açabilir. Bu düzensizliklerin düzeltilmesi ağız sağlığınızı iyileştirir ve çiğnemenizi düzeltir. Kapanış bozuklukları kategorilere ayrılırlar. En çok rastlananları:

  • Çapraz Kapanma
  • Sıklaşma
  • Derin Kapanış
  • Ters Kapanış
  • Ön Dişlerde Açıklık (Openbite)
  • Yer Problemleri

Üst Çene İleriliği veya Alt Çene Geriliği

Protrüze dişler dediğimiz diş bozuklukları, üst çenenin alt çeneye göre daha önde konumlandığı vakalarda görülür.Alt çene gelişiminin az olabilir ya da üst çene gelişimi alt çeneye göre daha fazla olabilir veya her iki gelişim bozukluğu bir arada görülebilir. Şiddetli olduğu vakalarda alt dudak üst ön dişlerin arkasında konumlanabilir ve üst dişleri öne doğru iterek bozukluğun artmasına sebep olabilir. Bu tip vakalarda alt dişler üst dişlerin arkasındaki diş etini yaralayabilir. Yine bu tip vakalarda üst dişler önde konumlandığı için olası travmalar (çeşitli düşme ve çarpmalar) sonucunda üst dudakta ve diş etinde yaralanmalar olabilir. Büyümükte olan çocuklarda (ergenlik dönemini tamamlamamış), bu tip vakaların tedavisinde problemin olduğu çeneye uygun fonksiyonel apareylerle ortopedik çene tedavisi ve sonrasında sabit ortodontik tedavi uygulanır. Erişkin bireylerde ise bu problemin çözümü sabit ortodontik tedaviyle mümkündür.Erişkin bireylerde çok şiddetli vakalarda çeneler arası armoniyi sağlamak için ortognatik cerrahi de düşünülebilir.

Ortodonti Çene Kapanış Bozuklukları

Alt Çene İleriliği veya Üst Çene Geriliği

Bu vakalarda tersine derin kapanış denilen alt ön dişlerin üst ön dişlerin önünde yer aldığı ortodontik bozukluklar mevcuttur.Bu problemler çene ekleminde düzensizliklere ve eklem rahatsızlıklarına yol açabilir. Erken dönemde uygun fonksiyonel apareylerle ortopedik tedaviyle birlikte sabit ortodontik tedavi problemi düzeltebileceği gibi, şiddetli vakalarda yumuşak dokuda ve çeneler arasında düzgün ilişkiyi sağlamak için ortognatik cerrahi uygulanabilir.

Kaynaklar
http://www.ortodonti-rehberi.com/cene-kapanis-bozukluklari.html