Ortodontik cerrahi gerektiren durumlar genellikle üst çenenin veya alt çenenin çok ileride ya da geride konumlandığı durumlardır. Genelde ergenlik çağını geçmiş kişilerde bu tedavi uygulanmaktadır.

Örneğin, halk arasında çenesi öne doğru gelmiş veya kuş yüzü denilen üst çenenin çok önde alt çenenin arkada olduğu durumlarda ortodontik cerrahilere başvurulur. Ameliyat tedavinin başında veya sonunda yapılabilmektedir.

Tedavinin başında yapılan ameliyatlar genellikle üst çenenin genişletilmesine yönelik olan ameliyatlardır. Tedavinin sonundakiler ise her iki çeneyi de ilgilendiren, öne ve arkaya konumlandırabilen aynı şekilde uzaydaki pozisyonlarını saya ve sola kaydırılabildiği ameliyatlardır.

Tabi ki bu ameliyatlar, erişkin kişilerde uygulanmaktadır. Üst çene genişletmesi yapılan ortodontik cerrahi destekli ameliyatlar 1 saat civarında sürmektedir. Hasta genel anestezi altında uyutularak yapılır. Bu işlemden sonra hasta ertesi gün normal hayatına devam edebilmektedir.

Çene Cerrahisi ve OrtodontiÇift çeneyi ilgilendiren ortodontik cerrahi ameliyatlarında üst çenenin ileriye alınması, alt çenenin geriye alınması gibi işlemler uygulanmaktadır. Hasta rutin hayatına 1 ay sonra başlayabilir. Alışması daha güçtür. Ameliyatta 5-6 saat civarında sürmektedir.

Ortognatik Cerrahi

Bazıları iskeletsel deformasyonlar denilen, iskeleti içeren ve aşırı boyutlarda olan vakalarda ortodontik cerrahiye başvurmak gerekebilir. Burada önemli olan kriter, çocuk küçükken de bu problem çeşitli röntgen analizleri ile tespit edilir. Eğer ileride cerrahiye, ameliyata gerek duyulan bir durum var ise hastaya boşuna zaman harcatıp, masraf yaptırmak yerine bu hastalarda dişsel problemlerle ilgili kısımlar halledilip, iskeletsel olan problemleri gelişmenin tamamlanması beklenebilir.

Ortognatik CerrahiBu dönemden sonra gelen vakalarda zaten özellikle plastik cerrahi ile protokol içinde karşılıklı görüşmelerle hangi çenede ne miktarda bozukluk söz konusu, nasıl düzeltilebilir, bunlarda karar kılınıp tedaviye ortak olarak başlanır. Bazen ameliyatlarla bu tedavi yapılır bazen de kemikler uzatılarak tedavi yapılır. Cerrahi gerektiren diğer problemler ise doğuşsal olabilir.

Dudak-damak yarıkları gibi ( halk arasında tavşan dudak, kurt ağız ) denilen vakalar ortodontinin bilinmeyen kısımlarıdır. Üniversitelerde bu vakalar önemli yer alır ve bu çocuklar erişkin dönemlere kadar izlenir. Sendromlu çocuklar, doğuştan anamoliler, ağız ve çene kısımlarındaki problemler, plastik cerrahi ve ortodontinin ortak çalışması sonucunda tedavi edilir. Çene kırıkları da yine ortodontik apareyler , cerrahi ile tedavi ile birleştirilerek tedavi edilen vakalardır.