Çapraz kapanış iki şekilde ortaya çıkar. Birincisi eğer üst ve alt çene arasında boyut uyumsuzluğu var ise, genetik olarak üst çene dar olmaya meyilli ise bu şekilde ortaya çıkar. İkincisi ağız solunumu nedeni ile ortaya çıkar. Ağız solunumu baş, boyun ve dil kaslarını pozisyon itibariyle olmamaları gereken yerde konumlandıran doğru bir solunum şekli değildir. Hem sistematik olarak hem de büyüme gelişim açısından doğru bir solunum şekli değildir. Eğer ağız solunumu varsa bireyin dili üst çeneyi desteklemez. Üst çene dil tarafından desteklendiği için yanal yönde gerektiği kadar büyüyemez ve bu şekilde maksiler darlık denilen üst çene darlığı ortaya çıkar.

Çapraz kapanış yanlış uyuma pozisyonundan dolayı oluşmaz. Burada yanlış uyuma pozisyonundan kasıt bireyin sürekli olarak bir tarafına yaslanarak uyumasıdır. (Sürekli sağa ya da sola yaslanarak uyumadır) Çapraz kapanış daha çok özellikle çocukluk döneminde ve ilerleyen dönemde yanlış uyuma pozisyonundan ziyade uyurken ağızdan nefes alması sebebi ile oluşur. Çünkü ağız solunumunda dil üst çeneyi destekleyemez ve üst çene daralır.  

Çapraz kapanış teşhisi

Çapraz kapanış genellikle ilk belirtilerini 6- 7 yaş döneminde verir.  Bu dönemde teşhis edilebilir. Bu nedenle çocuğun ilk ortodonti uzmanı ile tanışma yaşı 6 -7 yaş dönemi olmalıdır. Eğer bu dönemde çapraz kapanış var ise erken teşhis edilerek çok basit yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.

Çapraz kapanış tedavisi

Çapraz kapanış tedavi edilmediği takdirde üst çene dar olduğu için dişler ağza tam yerleşemez ve dolayısı ile çapraşıklık ortaya çıkar ve estetik problemler ortaya çıkar. Ayrıca bu üst çenedeki darlık gülümsendiği zaman hastanın dudaklarının kenarlarında karanlık köşelerin ortaya çıkmasına sebep olur.

Bu nedenle de gülümseme estetiği yeterli olmaz, bu da başka bir estetik problemdir. Üçüncü bir husus çiğneyebilmek için çene sağa veya sola doğru kapanabilir ve eğer çocuk bu şekilde büyürse ileride sağa veya sola doğru kaymış ve estetik olarak simetrik yerleşmemiş bir alt çenesi olur ve bu yine estetik bir probleme yol açar.