Ortodonti tedavi sırasında zaman zaman dişlerin üzerinde yapışık bulunan braketler kırılabilir. Sert bir yiyecek yediğimiz zaman, sakız çiğnediğimiz zaman, lokum, jelibon gibi yapışkan yiyecekler yediğimiz zaman braketler kopabilir ve yerinden çıkabilir.

Diş teli zarar görürse ne yapmak gerekir?

Braket koptuğu zaman hasta için bir tehlike arz etmez. Acil bir durum genellikle söz konusu değildir. Yapılması gereken şey, braket ağzınızdan çıkmışsa bunu bir peçeteye sarıp saklamak ve ortodontist hekiminize haber vermenizdir. Duruma göre ya hemen çağrılıp yapıştırılır veya bir sonraki seans beklenebilir.

Ortodontik aygıtların hepsi doku dostudur ancak bunun yanında kullanılan nikel veya takıp çıkarılan aygıtlardaki aklik maddelerin alerji yaptığı nadirde olsa görülmektedir. Bunun da üstesinden gelmek için takıp çıkarılan aygıtlardaki aklin yerine daha fazla materyaller kullanılabilir ve nikel içeren braket ve tellerin yerine de altın kaplamalı ya da farklı materyallerden maddeler kullanılabilir.

Bunu belirlemede ağız içinde bu materyallerin değdiği yerlerdeki kızarıklıklar ortodontiste rehberlik sağlar ve bu konuda önlem alınmasında yardımcı olur.

Ortodontik apareyler kullanılırken dişlerin etrafında yumuşak dokularda iritasyonlar, hafif yaralanmalar ve alışma döneminde dişlerde ağrılar, sızılar görülebilir.

Ortodontik tedavi esnasında kullanılan apareylerin ya da aygıtların kopması, düşmesi gibi durumlarda hastanın o bölgede iritasyonları ve yaralanmaları olabilir. Apareyler hareket edebilir veya ağız içinde dönebilir. Eğer teller kırılmışsa bu elle de yoklama sureti ile hissedilebilir. Bu gibi gözlemler durumunda hekime başvurulması gerekmektedir.

Bazı hastalar ortodontik aygıtlar ilk takıldığında bunları yadırgayabilirler. Ancak 3 gün ile 1hafta boyunca hastalar bunlara alışmaktadırlar. Bazı hastalarda ilk kullanım sırasında birkaç gün ağrı veya sızı oluşabilir. Bunun da üstesinden ağrı kesiciler kullanılarak gelinebilir.

Ortodontik tedavilerde kullanılan aygıtlar dişlere sürekli kuvvet vermektedir.  Bu nedenle bunları kesikli zamanlarda, yani sadece gündüz  takılmaları ortodontik tedavinin sonucunu kötü yönde etkiler, o yüzden sürekli takılmalıdırlar. Pasif olarak kullanılan aygıtlar ise pekiştirme döneminde bazen sadece gece kullanıldığında da faydalı olabilmektedir.