Braket Kullanımı

Metal, seramik ve plastik braketslerden birini seçebilirsiniz. Ama ortodontik tedavi genelde paslanmaz çelik braket kullanarak yapılır. Seramik ve plastik braketler genelde estetik sebeplerden tercih edilirler, fakat tedavinin sonuna plastik braketler lekelenmiş ve rengi atmış olabilir. Plastik veya seramikten yapılmış braketlerde teller ve braket arasında daha fazla sürtünme olduğundan tedavi süresi uzayabilir. Ortodontistiniz sizinle olası seçenekleri paylaşacaktır.

Braketlerin fiyatları değişkendir. Bazı sigorta şirketleri ortodontik tedavinin bir bölümünü ödemekle beraber çoğu hiç ödemeyecektir.

Braketler dişi istenilen yöne itmek için baskı uygulayarak çalışırlar. Ortalama 1-3 yıl arası kullanılırlar. Tedavi boyunca dişler yer değiştirdiğinden arada ayarlamalar gerekmektedir. Eskiden braketler dişin çevresini kaplayan kalın çelik bantlardan oluşurdu. Yeni çıkan gelişmelerle braketler gitgide küçüldüler ve artık ortodontik bantlar nadiren kullanılıyorlar.

Bunlar takılırken diş hekiminiz özel yapıştırıcılar kullanarak dişinize minik braketler takacaktır. Daha sonra bu braketlerin arasından yay teli denilen teller geçirir. Bu yay telleri dişlerin hareket edeceği yönde belirli bir rota sağlarlar. Diş rengi teller daha az görünmekle birlikte paslanmaz çelik tellerden daha pahalıdırlar. Ligature denilen küçük elastik bantlar, yay tellerini braketlere bağlamak için kullanılabilir ve hasta her ziyarette farklı bir renk seçebilir.

ortodontik braketler

Braketlerle Diş Fırçalama

  • Yumuşak bir diş fırçası kullanın. Hatta ortodontistiniz ortodontik diş fırçası da önerebilir.
  • Önce üst çeneyi fırçalayın. Sonra alt çeneye geçin. Önce sağ tarafı fırçalayın sonra sol tarafa geçin.
  • Fırça dik değil hafif eğimli bir şekilde diş ve dişeti birleşim yerine yerleştirilir.
  • Küçük dairesel hareketler yapacak şekilde braketlerin dişetine bakan kısımlarını fırçalayın.
  • Sonra aynı şekilde braketlerin kesici kenara bakan yüzeylerini fırçalayın.
  • Sonra iç yüzeylere geçin. Ön kesicilerde fırçayı dik tutun. Dişetinden dişe doğru fırçalayın. Azı dişler bölgesinde yine dairesel hareketleri braketlerin üstünden ve altından uygulayın.
  • En son çiğneyici yüzeyleri fırçalayın.
  • En az 2 dakika süreyle fırçalamanız gerekir.

Kaynaklar
http://www.ortodonti-rehberi.com/braket-kullanimi.html